تبلیغات
موسسه فرهنگی مذهبی دیزج خلیلیان

پیوند قیام عاشورا و قیام مهدی(ع)

در اعمال روز سوم شعبان ، دعایی نقل شده كه خداوند را در آن به حق سیدالشهداء علیه السلام قسم می‌دهیم از جمله اوصافی كه در ابتدای دعا درباره‌ی ایشان آمده چنین است:

 ...أن الائمه من نسله و الشفاء فی تربته و الفوز معه فی اوبته و الأوصیاء من عترته بعد فائمهم و غیبته حتی یدركوالاوتار و یثاروا الثار و یرضواالجبار ...(1)

...كه ائمه از نسل اویند و تربت او شفاست و سعادت با اوست در هنگام رجعتش پس از غیبت قائم ] ائمه [تا اینكه تقاص ها را بخواهند و خون‌ها را طلب كنندو خدا را راضی نمایند .

در این دعا از امام عصر علیه السلام و یارانشان با عنوان كسانی نام برده شده كه به انتقام سید الشهداء علیه السلام می‌خیزند ، خون او را طلب می‌كنند و با گرفتن تقاص آن خداوند را خشنود می سازند آن گونه كه شام نیمه‌ی شعبان به زیارت سید الشهداء علیه السلام باید رفت ، روز سوم شعبان در معرض وزش نسیم میلاد حسین علیه السلام ، نام از مهدی علیه السلام برده می‌شود . گویی این دو همه جا باهم‌اند . هر لحظه كه نام حسین علیه السلام برده شود ، یاد مهدی علیه السلام زنده می‌گردد.

 

عاشورای مهدوی

می پرسی شاهدی دیگر ؟ می‌گویم روز عاشورا . راوی خدمت امام باقر علیه السلام می‌رسد و از ایشان می‌پرسد :

 «در این روز ] شیعیان [ چگونه یكدیگر را تعزیت و تسلیت گویند ؟ ایشان می فرمایند بگویند :

عظم الله اجورنا بمصابنا بالحسین و جعلنا و إیاكم من الطالبین بثاره مع ولیه الإمام المهدی من آل محمد(2)

خداوند اجر ما را در مصیبت حسین بزرگ دارد و ما و شما را از خون خواهان او به همراه ولیش امام مهدی از خاندان پیامبر قرار دهد .

باز می‌بینی روز عاشورا بر قله‌ی مصائب باید نام صاحبمان را صدا بزنیم تا بلكه انعكاس این صدا ندای خیزش و خون خواهی باشد و ما را نیز از این خون خواهان قرار دهند . مسلماً شمشیر زدن در ركاب امام عصر علیه السلام به این هدف یاری كردن دین خداست و تكاپویی است در جهت تحقق وعده‌ی الهی خداوند بر فرشتگان عزادار !

 

توصیف امام حسین علیه السلام از امام عصر علیه السلام و یارانش

سیدالشهداء چنین به توصیف امام عشق و شمشیرمی‌پردازند :

نهمین فرزند من صاحب امر است و اوست كه میراث ] خدایی [ را تقسیم می‌كند و او زنده است .(3)

«و هو حی » و او زنده است .این كلام امام حسین علیه السلام در وصف حضرت صاحب علیه السلام را بگذار كنار . آنچه شب نیمه شعبان در زیارت سیدالشهداء علیه السلام خواندی :« تو كشته‌ای اما نمرده‌‌ای .» می‌بینی كه این هر دو بزرگوار به حیات بی‌زوال یكدیگر شهادت داده اند . امام حسین علیه السلام با یادآوری امام عصر علیه السلام به همه ی ما تذكر می‌دهند كه خداوند یك شبه كار صاحب عالم را اصلاح می‌كند و ایشان را به فریاد شب زدگان و دلمردگان می‌رساند . حضرت سیدالشهداء علیه السلام چنین می‌فرمایند :

.. یصلح الله أمره فی لیله(4)

خدا امر ]فرج [ او را یك شبه اصلاح می‌كند .

در كلام امام حسین علیه السلام امید به ظهور موج می‌زند و این نویدی است برای منتظران امام عصر علیه السلام كه بدانند ظهور می‌تواند بدون مقدمه و یكباره صورت پذیرد . اینگونه دست از دعا برندارند و دل به یأس نسپارند . چرا كه به قول سید الشهداء علیه السلام عمر تاریخ به سر نمی‌رسد مگر آنكه روز ظهور طلوع كند .

لو لم یبق من الدنیا إلا یوم واحد لطول الله ذلك الیوم حتی یخرج رجل من ولدی(5)

اگر از عمر دنیا جز یك روز مانده باشد خدا آنقدر آن را طولانی می‌كند تا مردی از اهل بیت من خروج كند .

در اندیشه‌ی سیدالشهداء علیه السلام همه‌ی ائمه‌ مهدی‌اند . اولین مهدی امیرالمومنین علیه السلام و واپسین مهدی امام عصر علیه السلام .

و آخر هم التاسع من ولدی و هو القائم بالحق یحیی الله تعالی به الارض بعد موتها و یظهر دین الحق علی الدین كله و لو كره المشركون . له غیبه یرتد فیها قوم و یثبت علی الدین آخرون فیؤذون و یقال لهم « متی هذا الوعد إن كنتم صادقین » اما إن الصابر فی غیبته علی الأذی والتكذیب بمنزله المجاهد بالسیف بین یدی رسول الله ....(6)

و آخرین آنها نهمین فرزند من است و او قائم به حقیقت است كه خداوند زمین را پس از مرگش به واسطه‌ی او زنده می كند و دین حق را بر تمام ادیان برتری می‌بخشد هر چند مشركان را خوش نیاید برای او غیبتی است كه عده‌ای در آن مرتد می شوند و عده‌ای بر دین خدا ثابت می‌مانند پس مورد آزار قرار می‌گیرند و به آنها گفته می شود « آن وعده چه هنگام است اگر راست می‌گویید ؟» آگاه باشید كه صبر كننده بر عذاب و تكذیب ] در آن زمان [ همانند مجاهد شمشیر زن در ركاب رسول خداست .

در عصری كه اعتقاد به امام زمان علیه السلام كجروی و خرافه پرستی و ارتجاع شمرده می شود ،‌و در زمانی كه دم زدن از آن بزرگوار از دید خیلی‌ها مطلوب نیست ،‌و همگی به غربت او راضی شده‌اند ، خوشا به كسانی كه بر آزارها شكیبایی می‌ورزند و از تكذیب و انكارها نمی‌هراسند .

این افق را امام حسین علیه اللام قرن‌ها قبل برای من و تو ترسیم نموده و اجر این صبر را شمشیر زدن در ركاب رسول خدا صلی الله علیه و آله تصویر فرموده است در حقیقت ایشان با این بشارت‌ ما را توصیه فرموده‌اند كه دست از یاری فرزندشان نشوییم و از راهی كه برگزیده‌ایم عقب نكشیم و وقتی از ما می‌پرسند « متی هذا الوعد إن كنتم صادقین » پاسخ بدهیم « ألیس الصبح بقریب » آیا صبح نزدیك نیست ؟

 

قیام عاشورایی قائم علیه السلام

زمین مرده به تعبیر ابا عبدالله الحسین علیه السلام با نفس مسیحایی امام عصر علیه السلام زندگی می‌یابد و دین خدا به رغم اكراه كفار همه‌ی زمین را خواهد پوشاند . می‌بینی پیوستگی را ؟ آن روز ، روز عاشوراست و ظهور عاشورایی آیت دیگری از بستگی این دو سرور دوست داشتنی :

یقوم القائم یوم عاشوراء(7)

قائم روز عاشورا قیام می كند .

 

زیارت عاشورای سید الشهداء علیه السلام

روز عاشورا زیارت سید الشهداء علیه السلام ثوابی افزون دارد ، به گونه‌ای كه زائر حضرتش در این روز همانند كسی است كه پیش روی ایشان جهاد كرده و در خون خود غلتیده . (8) و كسی كه چنین امام حسین علیه السلام را یاوری كند این گونه توسط پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله بشارت داده شده :

پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله به جگر گوشه‌شان امام حسین علیه السلام فرمودند :

طوبی لمن یقتل حولك (9)

خوشا به آن كه در اطراف تو به شهادت رسید.

 

پی نوشتها :

(1)مفاتیح الجنان ،‌اعمال روز سوم شعبان .

(2)مفاتیح الجنان ،‌اعمال روز عاشورا .

(3)بحار الانوار ، ج 51 ، ص 132 .

(4)همان ، ص 132 .

(5)همان ،‌ص 133.

(6)همان ، ص 133.

(7)بحار الانوار ، ج 52 ، ص 297 .

(8)كامل الزیارات ، ص 191.

(9)همان ،‌ص 57 .دسته بندی : زندگینامه امام حسین(ع) ,

        آدابی
      02:27 ب.ظ -  شنبه 1 آذر 1393