تبلیغات
موسسه فرهنگی مذهبی دیزج خلیلیان

آیا شب قدر قبل از اسلام نیز وجود داشته است؟

  شب قدر فقط مربوط به دوران زندگی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیست و در زمان های گذشته نیز وجود     داشته است.

 امام جواد علیه السلام می فرماید: 
«خداوند شب قدر را در آغاز آفرینش جهان آفرید و در آن، اولین پیامبر و نخستین وصی را هستی بخشید».

ـ اصل شب قدر از ابتدای آفرینش جهان هستی وجود داشته، ولی فضایل بسیار بالایی به طور ویژه در این شب برای امت اسلام قرار داده شده که در امت های پیشین سابقه نداشته است.

با توجه به اختلاف تقویم در کشورها، آیا ممکن است چند شب قدر وجود داشته باشد؟

ـ شکی نیست که «لیلة القدر» یکی از شب های رمضان است و ائمه علیهم السلام اصرار بسیاری داشته اند که شیعیان چند شب را به عبادت و شب زنده داری مشغول باشند تا آن شب را درک کنند. بنابراین، اختلاف تقویم موجب نمی شود که چند شب قدر داشته باشیم!

ـ گرچه تقدیر امور سالانه مردم، در وقت معیّنی از شب قدر صورت می گیرد، اما برای مردم سراسر جهان با اختلاف افق هایی که دارند، شب قدر به نسبت هر منطقه ادامه دارد و همچنان برکات آن شب، شامل حالشان می شود. ازاین رو، در روایات آمده است حتی برای کسانی که در منطقه خود فرصت شب قدر را از دست داده اند، روزهای شب قدر نیز فضیلت آن را دارد.

ـ در واقع ما دو نوع شب قدر داریم:

1. شب قدر زمانی واقعی: لحظه ای از شب خاصی است که انسان در آن، فیوضاتی را دریافت می کند و این، غیرقابل توسعه است.

2. شب قدر زمانی اعتباری: مقطعی از زمان است که ممکن است 24 ساعت یا کمتر یا بیشتر ادامه داشته باشد و با توجه به اختلاف آفاق متعدد شود. این شب قدر می تواند توسعه یابد، امتداد زمانی دارد و روز آن نیز دارای فضیلت است.

بنابراین، مراقبت از شب قدر زمانی اعتباری، به امید رحمت گسترده خداوند متعال صورت می گیرد. پس از او انتظار می رود که از سر لطف و محبتش، تمامی برکات شب قدر حقیقی و واقعی را که احیاگران نیت درک آن را کرده اند، شامل حالشان گرداند.

حکمت پنهان بودن شب قدر چیست؟

ممکن است مصلحت پنهان بودن شب قدر این باشد که مسلمانان در شب های دهه آخر رمضان به ویژه این سه شب را در عبادت و پرستش خداوند و تلاوت قرآن و مناجات و... سپری کنند. همچنین اگر شب قدر مشخص می شد، بسیاری از مردم به عبادت در آن شب بسنده می کردند و از فیض دعا در دیگر شب ها باز می ماندند. اکنون چون شب قدر پنهان و نامشخص است، مؤمنان در همه شب هایی که احتمال دارد شب قدر باشد، به ذکر الهی و توبه می پردازند و از ثواب های بیشتری بهره مند می شوند.

رابطه شب قدر و ولایت چیست؟

ـ در نگاهی عادی، شب قدر، ظرف زمان است؛ یعنی بخشی از زمان است که در آن قرآن از عالم بالا به زمین نازل گشته است. اگر ظرفیت را در ظرف زمان منحصر نکنیم و بگوییم ظرف زمان، پایین ترین مراحل از ظرفیت است، به این نتیجه خواهیم رسید که شب قدر، حقیقتی است که قرآن در آن نازل شده و با توجه به لیاقت و قابلیتش، توانسته است حقیقت قرآن را درک کند که آن، وجود مقدس پیامبر است. پس از ایشان نیز ائمه معصومین علیهم السلام ، مصداق انسانِ کاملی هستند که قرآن ناطقند. در این معنا، منظور از شب قدر را باید انسان کامل دانست.

ـ بنابراین، می توان شب قدر را به دو نوع حقیقی و زمانی تقسیم کرد و گفت: لیلة القدر حقیقی، وجود طیبه انسان کامل است که ظرف قرآن، بلکه قرآن ناطق است و هر کس بخواهد شب قدر را درک کند، باید امام زمان خود را بشناسد؛ یعنی امام زمانِ هر دوره ای، مصداق شب قدر آن دوران است و در زمان ما مصداق لیلة القدری که ظرف قرآن و عین قرآن است و حقایق قرآن در او جاری می شود، حضرت حجة بن الحسن العسکری (عج) است.

علاوه بر آن در این شب فرشتگان از طرف خداوند بر امام زمان(عج) نازل می شوند و هدف از نزول آنها تقدیر و تعیین سرنوشت ها و آوردن خیر و برکت بر زمینیان است.دسته بندی : ماه رمضان ,

        آدابی
      11:17 ق.ظ -  شنبه 13 تیر 1394