تبلیغات
موسسه فرهنگی مذهبی دیزج خلیلیان

. فضیلت و اعمال شب قدر

 الف) فضیلت شب قدر در کلام معصومین علیهم السلام

 پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله فرمود:

 «ماه رمضان سرو ماهاست و شب قدر سرور شب هاست».


«شیطان در این شب، بیرون نمی آید تا آن که سپیده اش تابان شود و در آن شب، او نمی تواند کسی را فلج یا دردمند سازد، یا فسادی بر کسی وارد آورد. و در آن، جادوی هیچ جادوگری کارگر نمی شود».

امام صادق علیه السلام فرمود:

«قلب ماه رمضان، شب قدر است».

«مقدرات، در شب نوزدهم، تعیین؛ در شب بیست و یکم، تأیید و در شب بیست و سوم [ماه رمضان]، امضا می شود».

ب) اعمال و مستحبات شب های قدر

شب قدر، شبی بسیار بافضیلت است. بنابراین، از این فرصت های به دست آمده باید بیشترین بهره را بُرد. بهترین اعمال در این شب:

یک ـ توبه

توبه از مهم ترین اعمال شب قدر است که در کلام و سیره معصومین علیهم السلام تأکید فراوانی بر آن شده است. باید در این شب های مبارک تلاش کرد که در حالات فکری و روحی و قلبی تغییر ایجاد شود و تصمیم بر ترک گناه گرفته شود.

دو ـ دعا

«دعا»، توجه به بارگاه حضرت معبود است و نوعی معراج روحی مؤمن به شمار می آید. دعا، توجه قلبی انسان به خداوند است. بنابراین، چه فرصتی بهتر از شب های قدر! بیایید دست خویش را به درگاه الهی بالا ببریم. پیشانی را بر خاک ساییم. اشک از دیدگان سرازیر کنیم و در مقابل حضرت حق به بندگی و تسلیم در برابر او اعتراف کنیم.

سه ـ تلاوت قرآن

از آنجا که شب قدر، شب نزول قرآن است، بهترین عهدنامه با پروردگار کریم، تلاوت قرآن است. ازاین رو، خواندن با تأمل و تدبر قرآن به ویژه در چنین شب هایی بسیار مناسب است.

چهار ـ شب زنده داری

همه برکات شب قدر، در پرتو شب زنده داری و احیای شب قدر، قابل دست رسی است؛ به ویژه اگر در مسجد به میزبانی خدا و در میان دیگر بندگان پاک خدا انجام گیرد.

پنج ـ خودشناسی

یکی از بهترین کارها در شب قدر، شناخت خداوند سبحان است که مقدمه ای است برای رسیدن به مقام رستگاری و نورانیت دل و از سوی دیگر، خودشناسی، مقدمه چنین معرفتی است؛ زیرا هر کس خودش را بشناسد، خدا را می شناسد.

بنابراین، تأمل در نفس خود ـ اینکه از کجا آمده، برای چه آمده و به کجا خواهد رفت ـ فراهم آوردن زمینه ای برای خداشناسی و دست یابی به فضایل این شب است.

ج) اهمیت و ماهیت حقیقی شب قدر

ـ شب قدر، شبی است که همه مقدرات سالانه انسان با ملاحظه اراده و اختیار و قابلیت های او مقدر می شود.

ـ شب قدر یکی از شب های نیمه دوم ماه رمضان است که بر اساس روایات، یا شب نوزدهم یا بیست ویکم و به احتمال زیادتر شب بیست وسوم ماه رمضان است.

ـ در این شب که شب نزول قرآن است، خیر و شر مردم و ولادت و مرگ و روزی و حج و اطاعت و گناه و هر حادثه ای که در طول سال به اراده انسان رخ خواهد داد، مقدر می شود.

ـ شب قدر همیشه و هر سال تکرار می شود. عبادت این شب فضیلت فراوان دارد و بهره برداری از آن در نیکویی سرنوشت یک ساله، بسیار مؤثر است.

ـ در شب قدر، تمام حوادث سال آینده به امام هر زمان ارائه می شود و وی از سرنوشت خود و دیگران باخبر خواهد شد.

دسته بندی : ماه رمضان ,

        آدابی
      11:07 ق.ظ -  شنبه 13 تیر 1394